Wszywka alkoholowa w walce z alkoholizmem

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa jest tabletką, która zawiera disulfiram. Aplikuje się ją pod skórę, najczęściej w okolicach łopatki lub na pośladku. Wszywka (kiedyś zwana esperalem) wspomaga leczenie alkoholizmu. Sama w sobie nie jest lekarstwem na tą chorobę, lecz jej zastosowanie u chorego ma na celu zniechęcenie go do spożywania alkoholu.

Jak działa wszywka?

Wszywka alkoholowa dzięki zawartości wspomnianej wcześniej substancji czynnej w postaci disulfiramu wywołuje po spożyciu alkoholu objawy przypominające „kaca”, a więc zatrucia alkoholowego, z tym że o bardzo dużym nasileniu. Są to:

– wymioty,
– nudności,
– bóle głowy,
– duża potliwość,
– uczucie duszności,
– przyspieszone bicie serca,
– skoki ciśnienia,
– uczucie lęku.

Przyczyną takich objawów jest blokada enzymu dehydrogenazy aldehydowej w organizmie, wywołana disulfiramem.

Zalety stosowania wszywki alkoholowej.

Wszywka jest aplikowana w znieczuleniu miejscowym w czasie około 30 minut. Jest to więc mało inwazyjny zabieg, co jest niewątpliwie dużym plusem. Środek ten ma działanie awersyjne. Osoby sięgają po alkohol, aby po jego spożyciu poczuć się lepiej, swobodniej, odważniej, więc gdy picie trunków wysokoprocentowych nie daje im tego, a wręcz wywołuje same negatywne odczucia, istnieje szansa, iż chory nie będzie po nie sięgał,odczuwając awersję na samą myśl o skutkach picia. Wielu alkoholików nie ma wystarczającej odwagi, czasu, czy motywacji, aby poddać się kompletnej terapii alkoholowej i zastosowanie wszywki stanowi dla nich bardzo wygodne rozwiązanie.
Fakt jest taki, że aby ten sposób był skuteczny, alkoholik musi naprawdę chcieć przestać pić, ponieważ bez silnej woli i odpowiedniego nastawienia skutki mogą być marne. Niektórzy tylko czekają na to, aby disulfiram przestał działać, a tak się dzieje po około roku od wszycia tego środka. Wtedy znów zaczynają sięgać po używki, jakim są napoje wysokoprocentowe. Zdarzają się również osoby, które zgłaszają się do lekarza celem usunięcia wszywki już krótko po jej implantacji.
Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie zastosowania wszywki z terapią, gdyż daje to większe szanse na skuteczność leczenia.

Dodaj komentarz