Śmierć dziecka

Szukasz pomocy? Skonsultuj się ze specjalistą: psychiatra-gabinet.pl

Zróżnicowane skutki – Każdy rodzic jest wyjątkowy w sensie swoich potrzeb, historii życiowej, osobowości, sposobów radzenia sobie z trudnościami, stosunków z innymi ludźmi, zainteresowań społecznych, sytuacji rodzinnej i poczucia sensu odnosnie do śmierci dziecka. Dlatego też każdy rodzic przeżywa śmierć dziecka nieco inaczej. Dla rodziców to zdażenie traumatyzujące, nie zależnie od tego czy jest spowodowane urodzeniem martwego dziecka lub wystąpieniem nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt, czy też wypadkiem lub chorobą w okresie dorastania lub wczesnej dorosłości.
Sens straty dla rodzica – Po kilku latach smutku i wychodzenia z żałoby Finkbeiner podzieliła się swoimi głęboko osobistymi przemyśleniami co do sensu utraty swojego jedynego dziecka, 18 letniego syna, który zginął w wypadku kolejowym.

„Nauczyłam się dwóch rzeczy o długotrwałych skutkach utraty dzoecka. Jedna to fakt że śmierć dziecka dezorientuje. Ludzki umysł jest tak skonstruowany, by znajdować prawidłowości i przypisywać znaczenia, kojarzy podobieństwa, uogólniać, krótko mówiąc, nadać rzeczą sens. Twój umysł nie mógłby świadomie tego zaprzestać, tak samo, jak Twoje serce nie mogłoby świadomie przestać bić. Ale w śmierci dzieci ni emożna znaleźć żadnego sensu, nie ma ono żadnego precedensu, nie jest częścią żadnego wzorca; och śmierć to coś nienaturalnego i niesłusznego. Rodzice walczą więc z konstrukcją własnego umysłu, zmieniają swoje poglądy i przystosowują się do rzeczywistości, w której nie mogą dopatrzeć się większego sensu. Drugą rzeczą jaką się nauczyłam to to że dziecka nie da się „odpuścic”. Jedną z moich najwcześniejszych i najbardziej trwałych reakcji na smierć T.C. Było zaskoczenie. Nie miałam najmniejszego pojęcia, ile on dla mnie znaczył. Wiedziałam tylko, że nie chcę o tym mysleć. Nasze dzieci są w naszych sercach; więź z nimi wydaje się nie dozerwania, a rodzice znajdują subtelne i najwyraźniej podświadome sposoby zachowania tej więzi”

Dodaj komentarz