Czym jest miastenia i jak ją leczyć?

Choć o chorobie, która nosi miano miastenii słyszy się dosyć często między innymi w radiu czy w telewizji, to jednak okazuje się, że stosunkowo mało osób wie dokładnie na czym owe schorzenie polega oraz po czym je rozpoznać. Otóż, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że miastenia na samym początku wygląda całkowicie niegroźnie, przez co objawy mogą zostać zbagatelizowane.
Na przykład może komuś nagle opaść powieka albo wypaść szklanka z ręki. Większość ludzi pomyśli, że to zwykły przypadek i może pojedynczy skurcz mięśnia i tak rzeczywiście może być. Może być, ale nie musi. Jeżeli tego typu objawy się powtarzają, to bardzo prawdopodobne, że zapowiadają miastenię. Jest to choroba która w dużej mierze dotyka głównie młode kobiety. To tak zwana choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której w pewnym sensie organizm atakuje sam siebie. W tym przypadku ofiarą ataku organizmu są mięśnie. Chorobę zalicza się do grupy chorób nerwowo-mięśniowych, w których ma miejsce nieprawidłowe działanie odpowiedniej synapsy nerwowo – mięśniowej. Miastenię głównie można rozpoznać po zmiennym osłabieniu i tak zwaną „męczliwością mięśni” albo też po tym, że stosunkowo szybko mięśnie stają się obolałe czy zmęczone w czasie wysiłku, a uczucie to mija po krótkim okresie odpoczynku.

Jak wygląda leczenie miastenii?

Leczeniem miastenii zajmuje się neurolog. W większości przypadków leczy się ją poprzez stosowanie różnych metod z użyciem specjalnych leków, albo sposobami chirurgicznymi. Leczenie farmakologiczne jest w głównej mierze oparte na podawaniu leków, które mają na celu złagodzenie objawów choroby. Jeżeli natomiast chodzi o leczenie chirurgiczne, stosuje się tymektomię, która opiera się na usunięciu przerośniętej albo też zmienionej nowotworowo grasicy.

Dodaj komentarz